Projektanci budynków użyteczności publicznej muszą pamiętać, że korzystają z nich także osoby z ograniczeniami narządu ruchu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak kłopotliwe jest pokonywanie barier architektonicznych, kiedy przemieszcza się na wózku inwalidzkim. O ile toalety i podjazdy dla wózków dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych stają się standardem, o tyle umeblowanie pomieszczeń biurowych, w których interesantami mogą być także osoby na wózkach nie zawsze wychodzi na przeciw ich potrzebom.

Lada recepcyjna jako wzorcowy punkt informacyjny 

Osoby z ograniczeniami narządu ruchu potrzebują wsparcia wielu sytuacjach, w których pełnosprawni poradziliby sobie bez kłopotu. Newralgicznym miejscem jest dla nich recepcja albo portiernia, w której mogą uzyskać informacje odnośnie poruszania się po danej instytucji albo możliwości skorzystania z pomocy asystenta.

Lada recepcyjna powinna więc być dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i to z myślą o nich projektuje się meble o niżej usytuowanych blatach – albo o blatach z możliwością regulacji – oraz opływowych, łagodnie zaokrąglonych rantach. Dla osób z niepełnosprawnościami najważniejszy jest zawsze bezpośredni kontakt z pracownikami recepcji, rejestracji czy portierni.

Udogodnienia dla osób z ograniczeniami narządu ruchu

Wydzielona strefa przy ladzie recepcyjnej, dedykowana wyłącznie osobom wymagającym dodatkowego wsparcia, to także czytelny znak dla reszty interesantów, że w tym właśnie miejscu pracownik pozostaje do dyspozycji niepełnosprawnych. Sytuację tę można porównać do oznakowania parkingu – miejsce dla osób z ograniczeniami narządu ruchu przeznaczone jest dla nich i tylko dla nich, a jego blokowanie jest nie tylko niekulturalne i nieodpowiedzialne, ale także niezgodne z zasadami.

Wzorcowe lady recepcyjne przyjazne niepełnosprawnym to np. lada R36 – asymetryczna, z trzema wysokościami blatów, przy których bez problemów załatwią swoje sprawy osoby na wózkach inwalidzkich, niskiego wzrostu czy nawet dzieci. Najniższy blat jest tak zaprojektowany, że bez problemu uda się wjechać tu wózkiem i można nim swobodnie manewrować. Z kolei model R101 można skonfigurować tak, że będzie miał jeden, dwa lub nawet większą liczbę obniżonych blatów – wszystko zależy od potrzeb instytucji. Wreszcie lada R44 to unikatowy model o zaokrąglonych bezpiecznych rantach oraz obniżonym blacie. Opływowe kształty to gwarancja bezpieczeństwa dla osób poruszających się na wózkach oraz dla najmłodszych.

Wysoka jakość wykonania

Wszystkie lady recepcyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wykonuje się z najwyższej jakości materiałów oraz zapewnia im się perfekcyjnie podświetlenie we wszystkich strategicznych miejscach – nie tylko dla komfortu pracowników, ale także interesantów. Lady przyjazne niepełnosprawnym najlepiej zamawiać na wymiar, uwzględniając specyfikę danej instytucji oraz potrzeby odwiedzających ją klientów. Ostateczna cena lady zawsze ustalana jest indywidualnie i zależy od wyposażenia, użytych materiałów, wielkości oraz liczby punktów świetlnych.