Odkąd architektura stała się integralną częścią naszego codziennego życia, stale ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb i trendów. Jednym z najważniejszych elementów, który znacząco wpłynął na rozwój współczesnej architektury, są lamele. Lamele to cienkie, pionowe lub poziome elementy, które często stanowią nie tylko ozdobę, ale także pełnią funkcję praktyczną w budynkach a także występują obecnie bardzo często jako elementy czy nawet budulec mebli. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z najbardziej wyrazistych przykładów wykorzystania lamelek – recepcji R244, w której cała konstrukcja opiera się na pionowych lamelach w rozmiarze XXL.

Dlaczego ta konkretna realizacja modelu R244 jest doskonałym dowodem na to, że lamele są najbardziej popularnym trendem w architekturze ostatnich lat? Wyjaśniamy!

Lamele w architekturze – od tradycji do nowoczesności

Lamele, znane również jako żaluzje, okiennice lub elewacyjne panele, mają długą historię w architekturze. Tradycyjnie były wykorzystywane do regulacji światła i cienia w budynkach, budowy ogrodzeń posesji co wpływało na zwiększenie prywatności mieszkańców. Jednak w miarę rozwoju technologii i eksperymentów architektów, lamele przekształciły się w znacznie więcej niż tylko elementy otoczenia. Stały się znaczącymi fragmentami najbliższej człowiekowi małej architektury wewnątrz budynków.

Współcześni architekci odkryli, że lamele mogą być używane jako główny element projektu, nadając całym przestrzeniom niepowtarzalnego charakteru i wyrazistości. Tego samego tyczy się wykorzystanie lameli wewnątrz pomieszczeń, które są tak popularne, że projektować z nich można niemal całe meble a nie tylko ich drobne i ozdobne elementy. Jednym z takich projektów jest recepcja R244, która doskonale ilustruje wykorzystanie lamelek w małej architekturze.

Recepcja R244 to wyjątkowy projekt recepcji. Główną cechą wyróżniającą tę recepcję jest jej fasada, która w całości zbudowana jest z pionowych lamelek, które dla podkreślenia ich charakteru są dużo grubsze i szersze niż standardowo przy recepcjach. Te równoległe, pionowe elementy tworzą dynamiczną strukturę, która przykuwa uwagę i nadaje całej recepcji wyjątkowego charakteru. Lamele pełnią tu zarówno funkcję ozdobną grając pięknie światłem, jak i praktyczną – regulując przepływ światła do wnętrza mebla, zapewniając przy tym odpowiednią prywatność osobie, która pracuje wewnątrz.

Recepcja R244 to doskonały przykład, który ilustruje, dlaczego lamele są najbardziej popularnym trendem w architekturze ostatnich lat. Te cienkie lub grubsze, pionowe elementy – stały się przy recepcji R244 głównym elementem projektu, pięknie wypełniają przestrzeń, potrafią stworzyć miłą dla oka grę światła, które przenika pomiędzy aksamitnymi pasmami drewna, wprowadzając klienta w klimat luksusu i eleganckiego loftu, który zawsze świadczy o prestiżu firmy i z pewnością zapracuje na pozytywny odbiór Państwa firmy.