Lada recepcyjna jest najważniejszym a często też jedynym meblem w pomieszczeniu, do którego z ulicy wchodzą goście. Z tego powodu powinna być starannie dobrana pod względem wzornictwa, kolorystyki i stylu, dzięki czemu będzie stanowić wizytówkę firmy.

Nie można jednak zapominać, że przede wszystkim jest to mebel biurowy, którego zadaniem jest usprawnianie obsługi klientów. Z tego powodu powinien być odpowiednio wyposażony i zagospodarowany.

Lady na recepcje do różnych firm i instytucji

Recepcja jest nieodłącznym elementem niemal każdej firmy czy placówki. Chociaż kojarzy się głównie z hotelem, można ją znaleźć w każdym banku, firmie ubezpieczeniowej, salonie samochodowym czy przychodni. Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie odpowiedniego mebla rolę recepcjonisty często pełni strażnik. Aranżacja takiego miejsca oraz wyznaczenie pracownika do obsługi klientów czy gości wynikają z prostej potrzeby uzyskania wstępnych informacji.

Ponieważ każda z firm czy instytucji świadczy innego typu usługi, lady na recepcje wymagają też dopasowania do nich swojego wyglądu oraz wyposażenia. To drugie ma szczególne znaczenie dla pracowników, poprawiając ich komfort i usprawniając organizację stanowiska pracy. Chodzi przecież o to, aby zapewnić klientowi jak najlepszą, najszybszą i najsprawniejszą obsługę, bez zmuszania go do długiego oczekiwania.

Lada recepcyjna

Oświetlenie – obowiązkowy element każdej jady recepcyjnej

Ponieważ lada recepcyjna z założenia jest miejscem pracy, warto zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Stanowi ono niezbędne wyposażenie każdego takiego mebla bez względu na to, czy jest on częścią pomieszczenia w biurze projektowym, szkole czy przychodni. Nie oznacza to jednak, że każdy model ma być oświetlony tak samo. Ważne jest przede wszystkim dostosowanie położenia punktów świetlnych do rodzaju wykonywanych zadań.

Jeśli pracownik na wewnętrznym, niskim blacie przygotowuje materiały czy dokonuje zapisów w księgach, dobrym rozwiązaniem będzie lampka. Natomiast w strefie klienta można zaaranżować ciepłe, dyskretne oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. Inne rozwiązanie będzie niezbędne, jeśli to klient wypełnia formularze czy zapoznaje się z materiałami. Wówczas warto zadbać o główne oświetlenie całej lady, ewentualnie uzupełnienie dekoracyjnymi podświetleniami.

Szafki, półki i szufladki, czyli skrytki na materiały

Lady na recepcje powinny też zawierać miejsce do przechowywania potrzebnych materiałów. Jest to podstawowy element różnicujący wyposażenie takiego mebla. Wiele zależy bowiem od tego, ile takich materiałów jest wykorzystywanych i jaką mają one wagę. Typowe przykłady aranżacji lad to między innymi:

  • bank czy firma ubezpieczeniowa – wymaga uwzględnienia sporej ilości miejsca na formularze, zarówno te puste, jak i wypełnione przez klienta. Na pierwsze można zapewnić otwarte półki lub stojaki, na drugie – zamykane szafki i szuflady,
  • szkoła – do przechowywania dokumentacji uczniowskiej, legitymacji, zebranych wpłat są niezbędne zamykane na kluczyk szafki lub kasetki.
  • restauracja – ladę recepcyjną warto wyposażyć w wygodne półeczki na menu, czy książki rezerwacji stolików,
  • przychodnia lub szpital – recepcja szpitalna powinna chronić dane pacjentów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest tu lada w wysokim blatem, która kryje to, co znajduje się na blacie roboczym. W aptekach lub innych placówkach, w których na ladzie leżą leki i przebywają chorzy, warto zadbać o ochronę pracowników, montując specjalne szyby z okienkiem,
  • hotel lub pensjonat – to miejsce wymagające schowków na zapasowe, kluczek korespondencję gości czy książki rezerwacji. W tym celu można zainstalować specjalne moduły z przegródkami czy wieszakami,
  • apartament – tu lady na recepcje pełnią raczej funkcje podnoszące prestiż miejsca. Recepcjonista powinien mieć miejsce na telefon i komputer oraz kilka szufladek na podręczne akcesoria biurowe.

Obecnie niemal każda firma, instytucja czy placówka edukacyjna korzysta już z łączy internetowych i komputerów. Dlatego bez względu na to, czy planujesz stworzyć nowoczesne recepcje w hotelu, czy też jest to mebel do obiektu takiego jak restauracja, szkoła, przychodnia lub apartament, warto zadbać o miejsce na sprzęt komputerowy oraz o doprowadzenie instalacji teletechnicznych.